Budget Comparison: Fast Food Meal vs. Homemade Meal

One of the most common excuses when it come to maintaining healthy diet is that cooking healthy foods is expensive. I can agree with this to an extent, but not in full. Instead of making a meal full of nutrients people opt for various fast food meals which are full of who knows what. Here’s a simple breakdown to consider.

Family of Four at McDonalds

1 Big Mac Meal – $5.99

2 Cheeseburgers Meal – $4.89

2 Chicken Nugget Happy Meals – 3.29 (x2)

Total: $17.46 + tax

VS.

Ground Turkey, Sweet Potato and Zucchini Hash 

1 lb ground turkey – $4.99

3 sweet potatoes (approx. 1.5 lbs) – $2.50

2 zucchini – $3.00

1 onion – $0.99

Total: $11.48

*Makes four servings

 

It does take planning, but if you take the time to make that plan, you can feed your family much healthier foods at a lower cost than fast foods. We strongly encourage you to give it a try. Make smarter food choices will not only change the way you look, but also the way you feel.

One Comment

Comments are closed.